Menu
Live stream - European Holocaust Research Infrastructure Academic Conference
Live straeam - European Holocaust Research Infrastructure Academic Conference
European Holocaust Research Infrastructure Academic Conference
Już jutro rozpoczynamy European Holocaust Research Infrastructure Academic Conference "Researching the Holocaust in the Digital Age". Bezpośredni udział tylko dla uczestników, którzy się uprzednio zarejestrowali. Jutro od godz. 10.00 udostępnimy przekaz vieo na żywo
Nowa publikacja - ŻYDZI W WALCE Z NIEMCAMI
Oddajemy do rąk czytelników nową książkę, któa prezentuje materiały międzynarodowej konferencji naukowej "Żydzi w walce z nazistowskimi Niemcami podczas drugiej wojny światowej" zorganizowanej 19-20 września 2019 r.
Zaproszenie do działu >Materiały
Zaproszenie do nadsyłania propozycji do Działu "Materiały" do 20. jubileuszowego numeru rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały" #StandWithAlex
AlexDancyg – przyjaciel i znajomy tak wielu z nas, został 7 października porwany przez Hamas z kilkudziesięcioma innymi mieszkańcami kibucu Nir Oz na Pustyni Negew, położonym zaledwie kilka kilometrów od strefy Gazy. Czekamy tu na Ciebie Alex i jesteśmy z Tobą!
subskrybuj NEWSLETTER
|
Centrum Badań nad Zagładą Żydów ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa; Palac Staszica pok. 120 e-mail: centrum@holocaustresearch.pl
Seminaria naukowe: luty 2009
Seminaria naukowe: luty 200929.01.2009 07:05:58
26 lutego o godz. 10.00 - Adam Puławski, wygłosi referat nt. Polskie podziemie i rząd w Londynie wobec masowych wywózek ludności żydowskiej do obozów zagłady (lipiec 1941-lipiec/wrzesień 1942)
Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN
zaprasza na otwarte seminarium naukowe
26 lutego 2009
Adam Puławski
Polskie podziemie i rząd w Londynie wobec masowych wywózek ludności żydowskiej do obozów zagłady (lipiec 1941-lipiec/wrzesień 1942)
seminarium odbędzie się w s. 154 w Pałacu Staszica (Nowy Świat 72)
Dyskusja na temat stosunków polsko-żydowskich, jak trafnie zauważył Dariusz Stola w książce o Ignacym Schwarzbarcie, „jak na swój ciężar gatunkowy, długotrwałość i wzbudzane emocje [...] miała niedostatecznie rozbudowaną albo instrumentalnie traktowaną podstawę faktograficzną”. Choć od czasu wydania tej książki minęło ponad dziesięć lat, a badania naukowe znacznie poszerzyły naszą wiedzę, to zadziwiająco wiele „prostych faktów” dotyczących tego, co i kiedy cywilne i wojskowe struktury „Polski Podziemnej” oraz rząd polski w Londynie wiedziały na temat masowych mordów na Żydach, w jaki sposób informacje były zdobywane, jaki był ich wewnętrzny przepływ oraz kiedy i przez kogo były wysyłane do Londynu nadal pozostaje nieznanych. Część ustaleń jest wciąż niezgodna z rzeczywistością. Powoduje to przypisywanie ZWZ-AK, delegaturze oraz rządowi w Londynie nieudowodnionych intencji: raz jest to zarzut o chęć ukrywania informacji o eksterminacji ludności żydowskiej, pomniejszania jej znaczenia, czy świadomego ograniczenia reakcji tylko do przesyłania i to niejednokrotnie z opóźnieniem tychże informacji, innym razem dominuje pogląd, że polskie podziemie i rząd polski zrobiły wszystko co było możliwe, że troszczyły się w równym, albo tylko w niewiele mniejszym stopniu o ludność żydowską jak o polską. Jak sytuacja wyglądała podczas pierwszego roku masowych mordów na ludności żydowskiej? Autor postara się ją opisać.
Adam Puławski – historyk, pracuje w Oddziałowym Biurze Edukacji Publicznej IPN w Lublinie. Zajmuje się tematyką zagłady Żydów na okupowanych ziemiach polskich oraz Polskiego Państwa Podziemnego. Publikował w „Rzeczypospolitej”, „Więzi”, „Pamięci i Sprawiedliwości”, „Zagładzie Żydów. Studia i materiały”, „Zeszytach Majdanka”. Współredaktor tomu Podziemie zbrojne na Lubelszczyźnie wobec dwóch totalitaryzmów 1939-1956 (Warszawa 2002). Współautor teki edukacyjnej IPN Zagłada Żydów polskich w czasie II wojny światowej (Warszawa 2005).
Najbliższe seminaria naukowe Centrum:
- 26 lutego 2009 - Adam Puławski, Polskie podziemie i rząd w Londynie wobec masowych wywózek ludności żydowskiej do obozów zagłady (lipiec 1941-lipiec/wrzesień 1942)
- 26 marca 2009 - Michał Bilewicz, Jak przekazywać historię Holokaustu i stosunków polsko-żydowskich? Wokół odkryć psychologii społecznej.
- 30 kwietnia 2009 - Jan Grabowski, Niemiecka propaganda antyżydowska skierowana do Polaków, 1939-1945. Filmy, plakaty, wystawy
Archiwum seminariów i relacje audio
|