European Holocaust Research Infrastructure Academic Conference
Już jutro rozpoczynamy European Holocaust Research Infrastructure Academic Conference "Researching the Holocaust in the Digital Age". Bezpośredni udział tylko dla uczestników, którzy się uprzednio zarejestrowali. Jutro od godz. 10.00 udostępnimy przekaz vieo na żywo
Oddajemy do rąk czytelników nową książkę, któa prezentuje materiały międzynarodowej konferencji naukowej "Żydzi w walce z nazistowskimi Niemcami podczas drugiej wojny światowej" zorganizowanej 19-20 września 2019 r.
AlexDancyg – przyjaciel i znajomy tak wielu z nas, został 7 października porwany przez Hamas z kilkudziesięcioma innymi mieszkańcami kibucu Nir Oz na Pustyni Negew, położonym zaledwie kilka kilometrów od strefy Gazy. Czekamy tu na Ciebie Alex i jesteśmy z Tobą!
Żydzi, Polacy i Naziści: tragiczna historia
Timothy Snyder
Remembering Survival: Inside a Nazi Slave-Labor Camp
by Christopher R. Browning
Norton, 375 pp., $27.95
Żydzi w powstańczej Warszawie [Jews in Insurrectionary Warsaw, 1944]
by Barbara Engelking and Dariusz Libionka
Polish Center for Holocaust Research, 358 pp., zł44.0
[...] W 1943 r. Armia Krajowa stanęła przed nierozstrzygalnym dylematem: Niemcy przegrywały wojnę, a wygrywały ją Sowiety. W lutym tego roku, pod Stalingradem, Wehrmacht poniósł pierwszą wielką klęskę. Od tej pory Armia Krajowa zmuszona była stawiać opór Niemcom i jednocześnie przygotowywać się na wkroczenie Sowietów. W kwietniu propaganda niemiecka ujawniła, przedstawiając trudne do odparcia dowody, że Sowieci rozstrzelali w Katyniu tysiące oficerów polskich. Stalin wykorzystał fakt ujawnienia dokonanej przezeń masakry jako pretekst do zerwania stosunków dyplomatycznych z Polską. Była to niewątpliwa oznaka ambicji imperialnych. Skoro Stalin nie uznawał prawowitego rządu RP podczas wspólnej wojny z nazistowskimi Niemcami, dlaczego miałby popierać niepodległość Polski po zwycięstwie sowieckim?