European Holocaust Research Infrastructure Academic Conference
Już jutro rozpoczynamy European Holocaust Research Infrastructure Academic Conference "Researching the Holocaust in the Digital Age". Bezpośredni udział tylko dla uczestników, którzy się uprzednio zarejestrowali. Jutro od godz. 10.00 udostępnimy przekaz vieo na żywo
Oddajemy do rąk czytelników nową książkę, któa prezentuje materiały międzynarodowej konferencji naukowej "Żydzi w walce z nazistowskimi Niemcami podczas drugiej wojny światowej" zorganizowanej 19-20 września 2019 r.
AlexDancyg – przyjaciel i znajomy tak wielu z nas, został 7 października porwany przez Hamas z kilkudziesięcioma innymi mieszkańcami kibucu Nir Oz na Pustyni Negew, położonym zaledwie kilka kilometrów od strefy Gazy. Czekamy tu na Ciebie Alex i jesteśmy z Tobą!
Centrum Badań nad Zagładą Żydów ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa; Palac Staszica pok. 120 e-mail: centrum@holocaustresearch.pl
Debata: Kościół wobec Zagłady
Debata: Kościół wobec Zagłady
25.03.2010 14:49:06
Redakcja rocznika Zagłada Żydów. Studia i Materiały zaprasza 22 kwietnia 2010 o godz. 18.30 na debatę pt. Kościół Katolicki wobec Zagłady Żydów wokół 5 numeru rocznika.
Redakcja Rocznika Zagłada Żydów. Studia i Materiały
oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN
zapraszają do wzięcia udziału w debacie
KOŚCIÓŁ KATOLICKI
WOBEC ZAGŁADY ŻYDÓW
wokół 5. numeru pisma Zagłada Żydów. Studia i Materiały
w panelu dział wezmą
Szymon Rudnicki, Tomasz Dostatni OP oraz Stanisław Krajewski
22 kwietnia godz. 18.30
Klub Księgarza, Rynek Starego Miasta 22/24, Warszawa
Oś debaty wyznaczą dwie sekwencje pytań:
Po pierwsze – co Kościół (hierarchia, duchowieństwo) robił w obliczu Zagłady tam i wtedy; jaka była jego odpowiedź na to, co działo się z Żydami w czasie okupacji; jakie były jego działania i jakie zaniechania. Co o tej karcie okupacyjnych dziejów Kościoła w Polsce wiemy, a czego powinniśmy się jeszcze dowiedzieć. Jaka wiedza przenika do potocznej świadomości.
Po drugie – w jaki sposób Kościół w Polsce mierzy się z dziedzictwem zagłady Żydów dziś; czy można mówić o swoistej „katolickiej pamięci” o Zagładzie; czy istnieje coś, co dałoby się nazwać „katolicką Haggadą” Holokaustu. Na ile zagłada Żydów, która dokonała się na oczach katolickiej większości Polaków, jest dla Kościoła w dzisiejszej Polsce istotnym punktem odniesienia w praktyce duszpasterskiej i refleksji teologicznej.
Pytania pierwszej i drugiej grupy wyznaczają dwa horyzonty czasowe: przeszłości i teraźniejszości. Oba te horyzonty łączy postać papieża Piusa XII: spór o ocenę postaci papieża toczący się dziś nie może być rozstrzygnięty bez rzetelnego rozpoznania i opisu jego postaw i zachowań podczas wojny.
Po wypowiedziach panelistów zapraszamy do udziału w dyskusji publiczność.
Po debacie zapraszamy na poczęstunek.
W trakcie spotkania dostępne będą roczniki Zagłada Żydów. Studia i Materiały oraz inne publikacje Centrum Badań nad Zagładą Żydów w atrakcyjnych cenach wydawcy