AlexDancyg – przyjaciel i znajomy tak wielu z nas, został 7 października porwany przez Hamas z kilkudziesięcioma innymi mieszkańcami kibucu Nir Oz na Pustyni Negew, położonym zaledwie kilka kilometrów od strefy Gazy. Czekamy tu na Ciebie Alex i jesteśmy z Tobą!
Z wielkim żalem żegnamy prof. Michała Głowińskiego
Z wielkim smutkiem przychodzi nam żegnać prof. Michała Głowińskiego. Wielkiego badacza, ocalałego z Zagłady, Przyjaciela Centrum, członka rady naukowej rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały", naszego niezwykle uważnego i przyjaźnie krytycznego czytelnika. Żegnamy Profesora słowami nakreślonymi dziś przez Jacka Leociaka
Ze smutkiem żegnamy prof. Nechamę Tec, która była z Centrum przez długie lata. Członkini Rady Naukowej rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały" od chwili jego powstania.
Oświadczenie wobec ataku na wykład prof. Jana Grabowskiego
Wyrażamy zdecydowane potępienie bezpośredniego ataku posła Grzegorza Brauna i zerwania wykładu prof. Jana Grabowskiego w Niemieckim Instytucie Historycznym
Doktorat HC Tel Aviv University dla Barbary Engelking
18 maja, o godz. 19.30 czasu polskiego prof Barbara Engelking odbierze doktorat honoris causa Uniwersytetu w tel Avivie przyznany jej w 2021 roku. Transmisja online
Centrum Badań nad Zagładą Żydów ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa; Palac Staszica pok. 120 e-mail: centrum@holocaustresearch.pl
Odszedł Julian Baranowski
Odszedł Julian Baranowski
23.11.2009 07:07:25
22 listopada 2009 r. zmarł Julian Baranowski archiwista i historyk Łodzi, autor wielu książek i artykułów o getcie łódzkim i losie Żydów w Kraju Wart (Warthegau)
Julian Baranowski
Jak mało kto znal Łódź, Bałuty, tereny po byłym getcie, każdy dosłownie tam kąt, i jak mało kto znał przeogromne archiwalia dotyczące Ghetto Litzmannstadt. Gdyby nie on i jego wiedza, zakończona ostatnio publikacja pięciu tomów Kroniki Getta Łódzkiego zapewne nie mogłaby się ukazać. Zdążył ją jeszcze zobaczyć.
Był poza tym wspaniałym człowiekiem, którego w każdej chwili można było poprosić o pomoc, radę, wskazówki. Nigdy jej nie odmówił.
Pracował przy niezliczonych projektach, publikacjach, wystawach, filmach.
Znało go mnóstwo ludzi nie tylko w Lodzi.
Julek to była instytucja sama w sobie.
Widziałam go trzy tygodnie temu, wyniszczonego okrutnie przez chorobę. Był jeszcze pełen optymizmu, właśnie wyszedł ze szpitala i miał plany dalszej pracy naukowej, zaangażowany bez reszty w to co robił.
Alina Skibińska
zespół Centrum Badań nad Zagładą Żydów