Menu
AktualnościZ wielkim żalem żegnamy prof. Michała Głowińskiego
Żegnamy Nechamę Tec
Ze smutkiem żegnamy prof. Nechamę Tec, która była z Centrum przez długie lata. Członkini Rady Naukowej rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały" od chwili jego powstania. Oświadczenie wobec ataku na wykład prof. Jana Grabowskiego
Doktorat HC Tel Aviv University dla Barbary Engelking Zapraszamy na seminarium EHRI w Łodzi - »Microhistories of the Holocaust«
subskrybuj
NEWSLETTER |
Zagłada Żydów.
Zagłada Żydów.
Sewek Okonowski, oprac. Marta Janczewska
CZYTAJĄC GAZETĘ NIEMIECKĄ ...
Zagłada Żydów.
Raul Hilberg
Holocaust Studies and Materials
Zagłada Żydów.
Wybór źródeł do nauczania o zagładzie Żydów
Zagłada Żydów.
Zagłada Żydów. Studia i Materiały
Prowincja noc.
Zagłada Żydów. Studia i Materiały
"Jestem Żydem, chcę wejść!".
Zagłada Żydów. Studia i Materiały
aaa
Centrum Badań nad Zagładą Żydów
ul. Nowy Świat 72, 00-330 Warszawa; Palac Staszica pok. 120 e-mail: centrum@holocaustresearch.pl Karolina Panz
Mieszka na Podhalu i od kilkunastu lat bada losy tamtejszych Żydów w czasie Zagłady i okresie powojennym. Angażuje się w działania na rzecz przywracania pamięci o podhalańskich Żydach. Jest Liderką Dialogu wspieraną przez Fundację Forum Dialogu oraz wolontariuszką projektu „Ludzie nie Liczby” Fundacji Centrum Rodziny Popiela. Jej dotychczasowa praca umożliwiła imienne upamiętnienie kilku tysięcy Żydów Podhala. W 2019 r. obroniła rozprawę doktorską pod tytułem „Zagłada żydowskich mieszkańców Nowego Targu w perspektywie mikrohistorycznej – głosy, obrazy, przybliżenia i oddalenia”. Jej dysertacja, pisana pod opieką dr hab. Małgorzaty Melchior i dr Łukasza Mikołajewskiego, otrzymała w 2020 r. pierwszą nagrodę ex aequo w IX Edycji Konkursu im. Majera Bałabana na najlepsze prace magisterskie i doktorskie o Żydach i Izraelu a także pierwszą nagrodę ex aequo w VIII edycji Konkursu im. Inki Brodzkiej-Wald na najlepszą pracę doktorską dotyczącą współczesności z dziedziny humanistyki, obronioną w 2019 r. W 2022 r. otrzymała Nagrodę im. ks. Stanisława Musiała za twórczość w duchu dialogu i współpracy chrześcijańsko-żydowskiej i polsko-żydowskiej. W tym samym roku przyznano jej Nagrodę Fundacji Polcul im. Jana Bonieckiego za działalność społeczną związaną z przedmiotem badań naukowych oraz odwagę w poruszaniu trudnych tematów historycznych. W 2023 r. jako osoba zasłużona dla ratowania żydowskiego dziedzictwa otrzymała odznaczenie „Chroniąc Pamięć”. Zainteresowania badawcze:
życie i zagłada Żydów na polskiej prowincji; mikrohistoria; stosunki polsko-żydowskie; historia mówiona
Najważniejsze publikacje :
|