Menu

Internetowa baza danych getta warszawskiego

Aktualności

Wspomnienie Henryka Pawelca


W ubiegłym tygodniu zmarł Henryk Pawelec, żołnierz AK oddziału "Wybranieccy", podkomenny "Barabasza". Publikujemy wspomnienie, które przygotował na nasza prośbę Bogdan Białek i przypominamy artykuł autorstwa Aliny Skibińskiej i Joanny Tokarskiej-Bakir pt. "Barabasz" i Żydzi.Z historii oddziału AK „Wybranieccy" z 7 numeru rocznika "Zagłąda Żydów. Studia i Materiały"

Odszedł prof. Własdysław Bartoszewski


Odszedł Władysław Bartoszewski. Wielki Polak, Wielki Patriota, Wielki Człowiek. Przyjaciel Centrum, wierny czytelnik rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały". Człowiek nie do zastąpienia. Odszedł tak jak żył, w biegu dla Polski, w biegu dla ludzi. Żegnamy Pana Profesorze.


Niebawem nowa pozycja w Bibliotece Świadectw Zagłady


Intensywnie pracujemy by w początku kwietnia oddać do rąk czytelników kolejną pozycję w Bibliotece Świadectw Zagłady. Będą to opracowane przez Barbarę Engelking niezwykłe zapiski Mietka Pachtera.
 

Odszedł Prof. Feliks Tych


Wczoraj zmarł Prof. Feliks.  Żegnamy przyjaciela Centrum, członka Rady Naukowej rocznika "Zagłada Żydów. Studia i Materiały"
 

List Kazika Ratajzera wycofujący jego poprzedni list do Prezydenta Polski


W reakcji na publikację listu otwartego Bojownikow Warszawskiego Ghetta Kazika Ratajzera (Simcha Rotem) i Pniny Grynszpan Frymer do Prezydenta Polski w sprawie lokalizacji pomnika Sprawiedliwych przy pomniku Bohaterów Getta kancelaria Prezydenta ogłosiła wycofanie się K. Ratajzera ze swojego pierwotnego stanowiska. Niestety nie udało się nam uzyskać dostępu do pełnej treśc listu, publikujemy więc wyimki tegoż przesłane przez Fundację Pamięć i Przyszłość – która kieruje pracami związanymi z erygowaniem pomnika „Ratującym-Ocaleni”.
 


subskrybuj
NEWSLETTER