Drukuj  

Seminaria - bieżące


Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN
zaprasza na otwarte seminarium naukowe

 

9 października 2014

Prezentacja najnowszego, XV. tomu edycji Archiwum Ringelbluma
Wrzesień 1939. Listy kaliskie. Listy płockie

Tadeusz Epsztein
Justyna Majewska
Aleksandra Bańkowska
prowadzenie Barbara Engelking

seminarium odbędzie się 9 października 2014 r. w sali 154 (Nowy Świat 72)  o godz. 10.00

  W trakcie naszego spotkania zaprezentujemy Państwu najnowszy tom naukowej całości edycji Archiwum Ringelbluma – Podziemnego Archiwum Getta Warszawskiego. Składa się on z trzech odrębnych części, z których każda ma inny charakter: część dotycząca września 1939 r. to zbiór relacji Żydów – uczestników wojny obronnej oraz jeńców wojennych w obozach niemieckich. W kolejnych częściach znajdują się dwie wydzielone kolekcje korespondencji, wyodrębnione już w czasie wojny przez archiwistów „Oneg Szabat”. Listy kaliskie zawierają różnorodną korespondencję z lat 1939 – 1941 Żydów zamieszkałych w Kaliszu lub pochodzących stamtąd. Kolekcja listów płockich to listy Żydów przesiedlonych z Płocka na Kielecczyznę w marcu 1941 r. skierowane do ziomkostwa płockiego w getcie warszawskim.

   Tom 15 stanowi cezurę w projekcie edycji Archiwum Ringelbluma – oznacza jego półmetek. Chętnie porozmawiamy z Państwem o problemach edycji, zastosowanych rozwiązaniach i dotychczasowych wnioskach. Jesteśmy ciekawi, jak Państwo odbierają naszą pracę, jakie macie Państwo uwagi i postulaty dotyczące kolejnych tomów.

 


Następne seminarium:

  • 9 października 2014 r. Tadeusz Epsztajn, Justyna Majewska, Aleksandra Bańskowska, Prezentacja najnowszego, XV. tomu edycji Archiwum Ringelbluma. Wrzesień 1939. Listy kaliskie. Listy płockie

Archiwum seminariów i relacje audio 

 


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl