Drukuj  

ERNTEFEST - zapomniany epizod Zagłady


ERNTEFEST - zapomniany epizod Zagłady

01.02.2010 09:59:10PM na Majdanku oddaje do rąk czytelników tom pt. Erntefest 3-4 listopada 1943 - zapomniany epizod Zagłady skłądający się z 11 opracowań naukowych oraz aneksu źródłowego

 


 Erntefest 3-4 listopada 1943 - zapomniany epizod Zagłady
red. Wojciech Lenarczyk, Dariusz Libionka
 

 Publikacja poświęcona jest największej w II wojnie światowej jednorazowej operacji ludobójczej, oznaczonej przez sprawców kodowym określeniem „Erntefest” („Dożynki”). W dniach 3-4 listopada 1943 r, w obozie koncentracyjnym na Majdanku, w obozach pracy przymusowej dla Żydów w Trawnikach i Poniatowej oraz kilku mniejszych na terenie dystryktu lubelskiego Niemcy zamordowali ok. 42 tysięcy więźniów żydowskich.

         Oddawany do rąk czytelnika tom stanowi nie tylko naukowe opracowanie tematu, ma także przywrócić pamięć o ofiarach „Erntefest”. Na wydawnictwo zbiorowe „Erntefest 3-4 listopada 1943 – zapomniany epizod Zagłady” złożyły się dwie części: studia i aneks źródłowy. Część „Studia” zawiera 11 tekstów autorstwa badaczy z różnych ośrodków naukowych. W aneksie źródłowym znalazły się 32 dokumenty pochodzące z archiwów polskich i zagranicznych.
 
Spis treści (pobierz plik)

Wstęp (pobierz plik)


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl