Drukuj  

Konferencja w 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego


Konferencja w 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego

23.10.2020 07:13:32


 
Wspólnie z Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz Żydowskim Instytutem Historycznym 16 listopada (poniedziałek) o godz. 10.00 zapraszamy na konferencję naukową pn. »... wiadomość ta spadła jak grom" w 80. rocznicę zamknięcia getta warszawskiego16 listopada 1940 roku u wylotów ulic prowadzących do utworzonej przez Niemców "żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej" stanęły uzbrojone straże. Ta symboliczna data wyznacza utworzenie największego getta w okupowanej Europie. 80. rocznica tego wydarzenia stała się przyczynkiem do zorganizowania konferencji naukowej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji online:


Chociaż pierwsze getta w okupowanej Polsce Niemcy utworzyli już jesienią 1939 r., getto w Warszawie powstało dopiero rok później. Jego utworzenie było złożonym, dynamicznym procesem. Wielka część śródmieścia Warszawy stała się więzieniem, gdzie żyło i umierało 450 tysięcy Żydów.

Celem konferencji jest przyjrzenie się uwarunkowaniom związanym z powstaniem getta warszawskiego. Omówione zostaną zmieniające się niemieckie plany i działania, dylematy ludności żydowskiej oraz postrzeganie gettoizacji przez Żydów i ich polskie otoczenie. Poruszona zostanie również mało znana historia nieżydowskich Polaków, którzy znaleźli się w getcie. 

 

Organizatorzy:

Partner:

 

  


 

 


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl