Drukuj  

J. Wiszniewicz - 'Życie przecięte ...


J. Wiszniewicz - 'Życie przecięte ...

19.12.2008 09:51:43Polecamy Państwa uwadze książkę Joanny Wiszniewicz pt. Życie przecięte. Opowieści pokolenia marca.


Jury  Konkursu na Najlepszą Książkę Roku o „Pióro Fredry” organizowany w ramach 17. Wrocławskich Promocji Dobrych Książek przyznało jedną z pięciu równorzędnych pierwszych nagród właśnie książce J. WIszniewicz

protokół przyznania nagrody  


  Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca.
 Joanna Wiszniewicz

Wydawca: Czarne
Data wydania: Marzec 2008
ISBN: 978-83-7536-028-8
Liczba stron: 784
Format: 14,5 x 20,5 cm
Rodzaj oprawy: twarda

 Życie przecięte. Opowieści pokolenia Marca" – to niezwykły dokument, który pokazuje losy pierwszej powojennej generacji polskich Żydów, skomplikowane i niejednoznaczne kulturowo drogi rozwoju ich tożsamości oraz historyczne uwikłania. Oparty jest na rozmowach wybranych ze zgromadzonego przez Autorkę obszernego zbioru wywiadów typu oral history. Ich bohaterowie, urodzeni i wychowani w miastach i miasteczkach powojennej Polski, opowiadają o swoim dzieciństwie przeżytym w żydowskich lub polskich środowiskach w różny sposób usytuowanych w ówczesnej Polsce. Mówią o czasach szkoły i dojrzewania. Opowiadają o tym, jak przeżyli Marzec – i kim są po Marcu.

"Ważna część historii polskiej XX wieku została przedstawiona w sposób dociekliwy i niezwykle wciągający. Autorka nic nie komentuje, niczego nie próbuje uogólniać ani podsumować. Każda historia jest unikalnym świadectwem, przeżywamy ją razem z jej bohaterem."
Anna Bikont

"Z rozmów Joanny Wiszniewicz wyłaniają się różnorodne, fascynujące losy ludzkie, rozmaite drogi życiowe, i odmienne sposoby zmagania się z doznaną krzywdą. Myślę, że nie można tej krzywdy w żaden sposób naprawić, ale można o niej mówić i można pozwolić mówić ludziom, którzy jej doznali. Można dopuścić ich do głosu. Takim właśnie - ważnym, mocnym głosem jest książka Joanny Wiszniewicz."

Barbara Engelking-Boni

 


Polecamy także zapis audio z przebiegu seminarium Centrum na temat Prywatny wymiar doświadczenia Marca'68 z udziałem autorki


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl