Drukuj  

Zaproszenie na dyskusję wokół książki 'Przemoc filosemicka?'


Zaproszenie na dyskusję wokół książki 'Przemoc filosemicka?'

17.01.2017 07:53:05Centrum Badań nad Zagaładą Żydów oraz Zespół Badań nad Literaturą Zagłady przy IBL PAN zapraszają na dyskusję wokół książki Elżbiety Janickiej i Tomasza Żukowskiego „Przemoc filosemicka? Nowe polskie narracje o Żydach po roku 2000”
 


Centrum Badań nad Zagładą Żydów przy IFiS PAN oraz Zespół Badań nad Literaturą Zagłady przy IBL PAN

zapraszają na

dyskusję wokół książki

Elżbiety Janickiej i Tomasza Żukowskiego
„Przemoc filosemicka? Nowe polskie narracje o Żydach po roku 2000”

prócz autorów w panelu wezmą udział
Helena Datner, Andrzej Leder oraz Piotr Paziński. Dyskusję poprowadzi Jacek Leociak

Spotkanie odbędzie się 2 lutego 2017 o godz. 18.00
w
Pałacu Staszica ul. Nowy Świat 72, sala nr 144 (sala im. Adama Mickiewicza, II piętro)

 

„Przemoc filosemicka. Nowe polskie narracje o Żydach po roku 2000” należy do tego rodzaju książek, obok których nie da się przejść obojętnie, zdawkowo skwitować, odnotować. Niedawno wydana przez Instytut Badań Literackich już wywołała dyskusje, spory, polemiki. Autorzy kilkakrotnie wypowiadali się publicznie o niej i o problemach, które odsłania.
Chcielibyśmy podjąć dyskusję nie tylko o tej książce, lecz także o rzeczywistością, którą opisuje i o sposobach opisu tej rzeczywistości, o strategiach interpretacyjnych stosowanych przez Autorów. Sprawa jest niezmiernie ważna. Chodzi o jeden z konstytutywnych wątków polskiej tożsamości i polskiej pamięci. Chodzi o to, jak dziś - w wieku XXI - postrzegamy Żydów, ich (nie)obecność po Zagładzie, węzeł polsko-żydowskiej historii i egzystencji? Jak o tym wszystkim dziś opowiadamy, po jakie języki sięgamy, do jakich kontekstów się odwołujemy, jakie budzimy demony i jakie przywołujemy anioły? I co to jest właściwie owa „przemoc filosemicka”.

 

Wstęp wolny


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl