Drukuj  

2014 - Rok Jana Karskiego - Debaty


2014 - Rok Jana Karskiego - Debaty

21.01.2014 07:34:566 grudnia 2013 roku Sejm RP uchwalił 2014 rok Rokiem Jana Karskiego. Zainspirowani tym faktem rozpoczynamy dyskusję. W tym miejscu publikować będziemy artykuły i materiały związane z obchodami, misją i osobą Karskiego a także (na co liczymy) toczącą się wokół debatą. Zapraszamy do udziału w debacie i nadsyłania propozycji tekstów czy głosów do publikacji. Rozpoczynamy tekstem wywiadu jakiego dr Adam Puławski (IPN Lublin) udzielił dr Adamowi Leszczyńskiemu (ISP PAN)
 


Jan Karski – porozmawiajmy poważnie
Mówi Adam Puławski, historyk
 

Adam Leszczyński: Czy Alianci dużo wiedzieli o Zagładzie?

Adam Puławski: Oczywiście, że wiedzieli! To mit, że nie wiedzieli.
Informacje o Zagładzie spływały do Londynu od momentu, kiedy się zaczęła - a zaczęła się po wybuchu wojny sowiecko-niemieckiej 22 czerwca 1941 r., półtora roku przed misją Jana Karskiego do Londynu.
Już parę tygodni po rozpoczęciu niemieckiej inwazji płynęły na Zachód informacje z różnych stron - kanałami polskimi, żydowskimi, przez państwa neutralne.
Jest cała literatura o tym, czy rząd polski w 1941 r. te informacje utajniał, czy nie. Z pewnością od października 1941 r. do maja 1942 r. rząd polski nie ujawniał publicznie informacji o zagładzie, które dostawał z kraju

więcej

 


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl