Drukuj  

Prezydent RP wręczył nominację profesorską B. Engelking


Prezydent RP wręczył nominację profesorską B. Engelking

15.03.2013 13:47:00Z dumą informujemy, że 14 marca 2013 roku Barbara Engelking odebrała nominację profesorską z rąk Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.
 


Prezydent: wyobraźnia ważniejsza od wiedzy

Prezydent Bronisław Komorowski wręczając nominacje profesorskie przywołał słowa Alberta Einsteina, że wyobraźnia jest ważniejsza niż wiedza. I życzył profesorom, aby oprócz wiedzy mieli też wolę i umiejętność kształtowania ludzkiej wyobraźni.

- Świat się zmienia na naszych oczach. O wiele łatwiej jest o wiedzę, o dostęp do wiedzy, świat daje dziś nowe możliwości, ale zawsze ważnym wyzwaniem pozostanie chęć posiadania umiejętności, które tę wiedzę zdobywaną na różne sposoby pozwolą lepiej wykorzystać i jeszcze czerpać z tego satysfakcję – mówił prezydent podczas czwartkowej uroczystości.

Zaznaczył, że wyobraźnia konieczna do kojarzenia różnych faktów, elementów wiedzy, potrzebna jest też do umiejscowienia siebie samego wobec ogromu wyzwań świata, jako całości.

Wskazywał, że niesłychanie ważna jest potrzeba kształtowania wyobraźni - kształtowania z jednej strony wiary w to, że można świat poznać, zbadać, zmierzyć, a z drugiej, że ten świat gdzieś zawsze pozostanie tajemnicą. Prezydent mówił też, że jest potrzeba umacniania w sobie samym zachwytu nad światem.

Bronisław Komorowski zwrócił też uwagę, że wspólnym mianownikiem łączącym profesorów różnych dziedzin nauki jest potrzeba bycia dobrym przewodnikiem. - To szansa na bycie dobrym mistrzem w stosunku do tych, którzy chcą się realizować w jakiejś dziedzinie, potrzebują wzorców – podkreślił.

 

źródło:http://www.prezydent.pl/aktualnosci/nominacje/art,725,prezydent-wyobraznia-wazniejsza-od-wiedzy.html


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl