Drukuj  

Premiera książek JUDENJAGD i JEST TAKI PIĘKNY SŁONECZNY DZIEŃ


Premiera książek JUDENJAGD i JEST TAKI PIĘKNY SŁONECZNY DZIEŃ

14.02.2011 22:18:49Dziś oddajemy do rak czytelników długo oczekiwane książki Barbary Engelking„ JEST TAKI PIEKNY SŁONECZNY DZIEŃ ... Losy Żydów szukających ratunku na wsi polskiej 1942–1945” i Jana Grabowskiego "JUDENJAGD. Polowanie na Żydów 1942-1945. Studium dziejów pewnego powiatu"


Michał Okoński w bieżacym numerze Tygodnika Powszechnego pisze o nich:

        Z Janem Tomaszem Grossem można sobie poradzić względnie łatwo. Napisać, że nie jest historykiem, ma selektywne podejście do źródeł, a w jego ostatnich publikacjach nie pojawiają się żadne nowe informacje. Albo że generalizuje, wyostrza, stosując prowokacyjny ton, „budzi demony antypolskości i antysemityzmu”.
Strategie unieważniania książek Barbary Engelking i Jana Grabowskiego nie mogą być już tak proste – w zasadzie jedyne, co można zrobić z najnowszymi publikacjami naukowców z Centrum Badań nad Zagładą Żydów, to ich po prostu nie przeczytać. Nie sądzę zresztą, by byli tym zdziwieni: z niczym innym nie mieli do czynienia w ostatnich latach. W tym sensie można mówić o wdzięczności wobec autora „Złotych żniw”, który wiernie powołując się na ich ustalenia, spełniał rolę, nazwijmy to, promocyjną. Można na to spojrzeć także jak na paradoksalne zwycięstwo Grossa: jego książki są odrzucane, ale autorzy badań, z jakich korzysta, i fakty, które – często w ślad za nimi – przywołuje, powoli przebijają się do powszechnej świadomości.


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl