Drukuj  

Seminaria materiały: styczeń 2006


26.I.2006
Stanisław Obirek
Holokaust - problem Boga czy człowieka?


Kiedy w czerwcu 2002 roku Jan Woleński podsumowując roczny cykl spotkań w krakowskim Centrum Kultury Żydowskiej zatytułowany „Polacy i Żydzi od nowa” powiedział, że w świetle dotychczasowych dyskusji na temat Holokaustu, rzeczą nader pożądaną byłoby wyłączenie wymiaru religijnego wydawało mi się że tak nie można. Byłem bowiem głęboko przekonany, że właśnie wymiar religijny odegrał jeśli nie decydującą, to w każdym razie istotną rolę zarówno w samym przebiegu zniszczenia europejskich Żydów jak i w reakcji na to wydarzenie chrześcijańskiej Europy. Tak oto zrodziła się druga część wspomnianego cyklu „Teologia Holokaustu”.
Nie było rzeczą łatwą przekonanie uczestników spotkań o możliwości i sensowności tego rodzaju dyskursu. Sprawy nie ułatwiała dostępna literatura przedmiotu ani zapraszani goście. Temat obecności Boga w Holakauście okazywał się nad wyraz trudny. Obecne spotkanie będzie kolejną próbą zmierzenia się z Niemożliwym. Przewodnikami będą z jednej strony myśliciele żydowscy (Emil Fackenheim i Abraham Joshua Heschel) a z drugiej teologowie katoliccy (Johannes Baptist Metz, John Pawlikowski).

Stanisław Obirek (ur. 1956 r.) studiował filologię polską w Uniwersytecie Jagiellońskim. W 1976 r. wstąpił do zakonu jezuitów. Po studiach filozoficznych i teologicznych otrzymał w Neapolu święcenia kapłańskie w 1983 r. W 1997 r. habilitował się na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2002 r. wydał, “Co nas łączy? Dialog z niewierzącymi”. Interesuje się miejscem religii we współczesnej kulturze, dialogiem międzyreligijnym i możliwościami przezwyciężenia konfliktów cywilizacyjnych i kulturowych. We wrześniu 2005 r. opuścił zakon jezuitów. Od października 2005 roku jest wykładowcą Krakowskiej Szkoły Wyższej.


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl