Drukuj  

Publikacje - Źródła do badań ...
 

kup ebook

 

Źródła do badań nad zagładą Żydów na okupowanych ziemiach polskich
Przewodnik archiwalno-bibliograficzny.

Alina Skibińska, wsp. Marta Janczewska, Dariusz Libionka, Witold Mędykowski, Jacek Andrzej Młynarczyk, Jakub Petelewicz, Monika Polit
wyd. Centrum Badań nad Zagładą Żydów oraz Wydawnitwo 'Cyklady'
Warszawa, grudzień 2007
ISBN 978-83-926831-0-0; 978-83-60279-32-8

 

Źródła do badań nad zagładą Żydów na okupowanych ziemiach polskich to przewodnik archiwalno-bibliograficzny prezentujący w sposób uporządkowany zasoby najważniejszych archiwów oraz innych instytucji w Polsce i na świecie. Omówiona tu została różnego typu dokumentacja dotycząca Zagłady oraz takie rodzaje źródeł, jak relacje, wspomnienia, filmy, zdjęcia, materialne pozostałości i dowody zbrodni, wywiady i księgi pamięci. 
Autorzy mają nadzieję, że publikacja ułatwi badaczom orientację w zasobach archiwalnych i muzealnych, umożliwi zapoznanie się z różnorodnością i specyfiką źródeł, a także przyczyni się do rozwoju badań interdyscyplinarnych i podjęcia tematów, które dotychczas nie doczekały się pełnego opracowania.

Alina Skibińska, absolwentka Instytutu Historycznego UW, od 1996 r. jest przedstawicielką The United States Holocaust Memorial Museum w Waszyngtonie. Od 2003 r. współpracuje z Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN. Prowadzi badania nad społecznymi i psychologicznymi skutkami Zagłady w powojennej Polsce.

 

 

 

 


Publikacja zrealizowana dzięki wsparciu finansowemu:

 


Task Force for International Cooperation on
Holocaust Education, Remembrance and Research
grant 2005-2


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl