Drukuj  

#StandWithAlex


#StandWithAlex

02.11.2023 06:32:32


 
AlexDancyg – przyjaciel i znajomy tak wielu z nas, został 7 października porwany przez Hamas z kilkudziesięcioma innymi mieszkańcami kibucu Nir Oz na Pustyni Negew, położonym zaledwie kilka kilometrów od strefy Gazy. Czekamy tu na Ciebie Alex i jesteśmy z Tobą!
 


Alex Dancyg – przyjaciel i znajomy tak wielu z nas, został
7 października porwany przez Hamas z kilkudziesięcioma innymi mieszkańcami kibucu Nir Oz na Pustyni Negew, położonym zaledwie kilka kilometrów od strefy Gazy.  Jego nazwisko znalazło się na liście zakładników Hamasu. Alex od kilkudziesięciu lat prowadzi dwa równoległe, ale bardzo spójne i koherentne życia. Jest warszawiakiem, chłopakiem z Mokotowa, urodzonym trzy lata po zakończeniu wojny, który pod koniec lat 50 XX w. wyjeżdża z rodzicami do Izraela. Stał się Izraelczykiem, który nigdy nie przestał być Polakiem. Wybór kibucu Nir Oz nie był przypadkowy, jego mieszkańcy byli ludźmi praktykującymi wspólnotowość, otwartymi na współpracę i dialog z Palestyńczykami, pragnącymi pokoju, udzielającymi im pomocy humanitarnej i wierzącymi, że ich moralna postawa kiedyś zmieni świat na lepszy. Budowali społeczeństwo obywatelskie. Byli ludźmi wychowanymi na ideałach żydowskiego ruchu skautowego, Haszomer Hacair. Alex bardzo podkreślał, że nigdy nie przestał być szomrem. W kibucu początkowo po prostu pracował w polu, później kierował grupą ludzi odpowiedzialnych za nawadnianie kilkuset hektarów ziemi. 

Jednak od lat 80 co jakiś czas Alex „znikał” z kibucu, żeby pożyć swoim drugim, równoległym życiem. Jako historyk po Uniwersytecie w Beer Szewie i Jerozolimie, świetnie znający język polski, rozkochany w polskiej historii i literaturze zaangażował się w organizowanie wyjazdów młodzieży izraelskiej do Polski i szkolenie izraelskich przewodników tych wyjazdów na kursach organizowanych przez Instytut Yad Vashem. Alex poza ogromną wiedzą ma też cudowny, wrodzony dar: potrafi opowiadać historię. Chyba nie ma polsko-żydowskiego tematu, na który nie umiałby ad hoc wygłosić ciekawego wykładu. Jest zadziorny, zaczepny, niepokorny, krytyczny, sam mówi i zadaje pytania, w ten sposób wciągając w dyskusję i dialog. Z grupami młodzieży oraz indywidualnie odwiedził Polskę niezliczoną ilość razy. Czekamy tu na Ciebie Alex i jesteśmy z Tobą! 

#StandWithAlex

 

 


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl