Drukuj  

Aaron Elster, Ocalony z Zagłady


Aaron Elster, Ocalony z Zagłady

04.04.2014 09:46:20Dziś do szerokiej dystrybucji trafia książka Aarona Elstera, Ocalony z Zagłady. Wspomnienia chłopca z Sokołowa Podlaskiego - zapis doświadczeń 11 latka, który po ucieczce z getta ukrywał się samotnie na strychu przez 1,5 roku.
 


OCALONY Z ZAGŁADY.
Wspomnienia chłopca z Sokołowa Podlaskiego
Aaron Elster
z angielskiego przełożyła Elżbieta Olender-Dmowska

Warszawa 2014,
Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
ISBN
978-83-63444-31-0
format 125 x 205 mm; oprawa miękka, klejona
140 stron; cena katalogowa 30 zł
  

„Słyszę płacz i krzyki. Wszystkich ogarnia straszliwe przerażenie. Dorośli gorączkowo przepychają dzieci i starców przez prostokątny otwór ukryty za zbitą z desek ścianką, która ma wyglądać tak, jakby nic za nią nie było. Wewnątrz widzę drabinę, po której wszyscy naraz usiłują zejść do kryjówki. Matki łapią dzieci na ręce, kiedy trzydzieści albo i więcej osób próbuje wcisnąć się do pomieszczenia wielkości małego pokoju. Gdy wszyscy są już w kryjówce, jakiś mężczyzna chwyta drabinę i odkłada ją na ziemię. Dygocę, próbując pohamować łzy. Nie czuję nic prócz przemożnego strachu. Wiem tylko jedno — nie chcę umierać...”
fregment wspomnień autora


Ocalony z Zagłady to historia żydowskiego chłopca z Sokołowa Podlaskiego. W 1939 r. Aaron Elster miał sześć lat, kochających rodziców, dwie siostry, poczucie bezpieczeństwa oraz wiarę w to, że świat, choć pełen zagadek, jest miejscem przyjaznym. Autor – wówczas 11 letni chłopiec – po ucieczce z getta w Sokołowie Podlaskim ukrywał się samotnie na strychu przez 1,5 roku ...

więcej

 

 

 


Publikacja zrealizowana przy udziale środków  Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
w ramach programu operacyjnego "Promocja czytelnictwa", Priorytet 2 „Literatura i czytelnictwo”
zarządzanego przez Instytut Książki
 

 

 


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl