Drukuj  

Zapis seminarium Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych


Zapis seminarium Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych

22.11.2013 08:33:1021 listopada 2013 r. o odbyło się seminarium i dyskusja  TADEUSZ MAZOWIECKI IN MEMORIAM. "Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych" z perspektywy półwiecza, prowadzonej przez Dariusza Libionkę, z udziałem Adama Michnika, Zbigniewa Nosowskiego i ks. Wojciecha Lemańskiego. Prezentujemy zapis audio wystąpień i dyskusji oraz galerię FOTO
 


więcej oraz relacja audio i foto 

21 listopada 2013
TADEUSZ MAZOWIECKI IN MEMORIAM

"Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych" - z perspektywy półwiecza

Adam Michnik, Zbigniew Nosowski, ks. Wojciech Lemański, prowadzenie Dariusz Libionka
 

Z górą 50 lat temu Tadeusz Mazowiecki wygłosił w Klubie Inteligencji Katolickiej w Krakowie i Warszawie odczyt pt. "Antysemityzm ludzi łagodnych i dobrych", który nastepnie opublikowała "Więź" w numerze 5(25):

"Istnieje w naszym społeczeństwie zjawisko jeszcze ciągle szerokie: antysemityzm łagodny, ta przechowywana na dnie serca pogarda czy po prostu mit antyżydowski, które, jak nie wygasłą iskrę rozniecić nie tak znów trudno, a które podtrzymywane są przez wiele narosłych na nowo kompleksów".

Pisał, że antysemityzm dezintegruje społeczeństwo polskie, stanowi zasłonę dla rzeczywistych problemów, a walka z nim jest przede wszystkim walką o naszą własną godność. Po 50 latach paneliści zastanawiali się, czy i co w polskim antysemityźmie się zmieniło? Czy diagnoza Mazowieckiego jest nadal aktualna? Wracająć do tego tekstu i zadali sobie i publiczności pytanie o antysemityzm w Polsce anno domini 2013.                  

więcej oraz relacja audio i foto 

  


 

Archiwum seminariów i relacje audio 

 


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl