Drukuj  

Stanowisko w sprawie księdza Wojciecha Lemańskiego


Stanowisko w sprawie księdza Wojciecha Lemańskiego

15.07.2013 17:46:00Stanowisko członków Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN w sprawie księdza Wojciecha Lemańskiego
 

Stanowisko członków Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN w sprawie księdza Wojciecha Lemańskiego
 

         Decyzje arcybiskupa Henryka Hosera w stosunku do księdza Wojciecha Lemańskiego napawają nas niepokojem i smutkiem. Zakaz nauczania w szkole, zakaz wypowiedzi czy wreszcie usunięcie z parafii i "zesłanie" w wieku 53 lat na emeryturę, wywołują nasz sprzeciw i protest. Ksiądz Wojciech Lemański uczynił niesłychanie wiele dobrego dla pogłębienia dialogu polsko-żydowskiego, a także wiedzy i zrozumienia przez Polaków tragizmu zagłady Żydów. Jego działalność spotyka się z uznaniem ludzi dobrej woli w całej Polsce. Jest on także kapłanem cieszącym się poparciem i wdzięcznością swoich parafian, co uznajemy za szczególnie wymowne i ważne dla oceny jego postawy i posługi kapłańskiej.

       Dowiadujemy się, że w trakcie jednej z rozmów z księdzem Lemańskim arcybiskup Hoser miał między innymi pytać się proboszcza Jasienicy o to, czy jest on obrzezany czy też nie. W tle pojawiają się także informacje, jakoby w ocenie swego przełożonego ksiądz Lemański "zagalopował się w dialogu z Żydami". Jeśli by takowe wydarzenie rzeczywiście miało miejsce to z całą stanowczością pragniemy podkreślić, że obcesowość i prymitywizm tego rodzaju dociekań nabierają bardziej złowrogiej wymowy w kontekście tragicznej - i nie tak odległej w czasie - historii Zagłady. Tego rodzaju pytania przywołują skojarzenia , o których każdy biskup wiedzieć powinien - a już szczególnie biskup prasko-warszawski.

     Wyrażamy wobec księdza Wojciecha Lemańskiego wyrazy najgłębszego szacunku z racji jego bezkompromisowej i pełnej odwagi postawy, zgodnej ponadto ze słowami arcybiskupa Henryka Hosera, że "W sprawach moralnych nie ma kompromisów, gdy chodzi o świadczenie prawdy".

 

Członkowie Centrum Badań nad Zagładą Żydów
Barbara Engelking
Jan Grabowski
Agnieszka Haska
Marta Janczewska
Jacek Leociak
Dariusz Libionka
Małgorzata Melchior
Jakub Petelewicz
Alina Skibińska
Andrzej Żbikowski


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl