Drukuj  

Nominacja do Nagrody Historycznej Polityki dla książki 'Żydzi w powstańczej Warszawie'


Nominacja do Nagrody Historycznej Polityki dla książki 'Żydzi w powstańczej Warszawie'

22.04.2010 14:20:45



Książka autorstwa B. Engelking i D. Liboinki została nominowana do Nagrody Historycznej Polityki w DZIALE PRAC NAUKOWYCH I POPULARNONAUKOWYCH (W TYM DEBIUTY). Rekomendację przygoował Prof. Feliks Tych

 

 


Nagrody Historyczne POLITYKI 2010

Książka autorstwa B. Engelking i D. Liboinki została nominowana do Nagrody Historycznej Polityki w DZIALE PRAC NAUKOWYCH I POPULARNONAUKOWYCH (W TYM DEBIUTY).

Barbara Engelking, Dariusz Libionka, Żydzi w powstańczej Warszawie (Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów)

Dwoje doświadczonych badaczy ruszyło tym samym tropem co Michał Cichy [autor opublikowanego w 1994 r. w „Gazecie Wyborczej” głośnego artykułu o mordach na Żydach dokonywanych przez żołnierzy NSZ i AK w czasie powstania warszawskiego – red.]. Przekopało się przez setki źródeł. Okazało się, że zakres zjawiska był szerszy, niż to przedstawiał Cichy. Mordy nie miały wprawdzie charakteru masowego, ale dotyczyły nie tylko pojedynczych Żydów, lecz również grup „ocaleńców”, którzy chcieli włączyć się do walki. Dobre imię polskiej historiografii nie pozwala na milczenie o tym zjawisku. Książka podaje wiele informacji o ukrywaniu się Żydów po „aryjskiej stronie” Warszawy i ich pojawieniu się na powierzchni powstańczego miasta. Książka wychodzi poza stosunki polsko-żydowskie i mówi wiele nowego o Powstaniu i funkcjonowaniu jego struktur. (Feliks Tych)

Inne nominacje:

  • Piotr Cichoracki, Droga ku anatemie. Wacław Kostek-Biernacki, 1884–1957 (IPN i IH UWr.)
  • Magdalena Grochowska, Jerzy Giedroyc (Świat Książki)
  • Grzegorz Krzywiec, Szowinizm po polsku. Przypadek Romana Dmowskiego, 1886–1905 (Wydawnictwo Neriton, IH PAN)
  • Jan Lencznarowicz, Jałta. W kręgu mitów założycielskich polskiej emigracji politycznej 1944–1956 (Księgarnia Akademicka)
  • Tomasz Łubieński, 1939. Zaczęło się we wrześniu (Nowy Świat)
  • Mieczysław Nurek, Gorycz zwycięstwa. Los Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie po II wojnie światowej 1945–1949 (Wydawnictwo Uniw. Gd.)
  • Zofia Wóycicka, Przerwana żałoba. Polskie spory wokół pamięci nazistowskich obozów koncentracyjnych i zagłady 1944–1950 (TRIO)
     


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl