|
Zapis seminarium: czerwiec 2009Notice: Undefined index: tytul_pl in /home/holocaus/www/nowy/mod/news/show.php on line 62 Notice: Undefined index: lead_pl in /home/holocaus/www/nowy/mod/news/show.php on line 67 Notice: Undefined index: tresc_pl in /home/holocaus/www/nowy/mod/news/show.php on line 72 Zapis seminarium: czerwiec 200918.06.2009 06:11:40
18 czerwca 2009
Książka stanowi jednocześnie przyczynek do współczesnych debat na temat świadomości historycznej Polaków. Podważa bowiem prosty podział na pamięć oficjalną, propagowaną przez komunistyczne władze, oraz pamięć potoczną, przekazywaną wewnątrz rodziny oraz innymi nieoficjalnymi kanałami. Czasy PRL – twierdzi Wóycicka – miały przemożny wpływ na świadomość historyczną polskiego społeczeństwa i to nie tylko poprzez oddziaływanie propagandy, ale przede wszystkim poprzez blokowanie debat publicznych i tabuizację wielu tematów. Zdaniem Wóycickiej, w Polsce okres społecznej żałoby po zakończeniu drugiej wojny światowej nigdy nie został zamknięty.
Zofia Woycicka – ur. w 1976 r. Studentka Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych UW oraz Uniwersytetu im. Friedricha Schillera w Jenie, doktorantka w Szkole Nauk Społecznych przy IFIS PAN. W latach 2002-2005 uczestniczyła w międzynarodowym projekcie badawczym „Obrachunek z dyktaturą oraz utwierdzanie się, co do własnej tożsamości narodowej na obrzeżach Europy: Kultura historyczna w Polsce i w Hiszpanii w perspektywie porównawczej” prowadzonym przez prof. Stefana Troebsta z Centrum Badań nad Historią i Kultura Europy Środkowo-Wschodniej w Lipsku. W 2007 roku obroniła w Instytucie Historycznym UW powstałą w ramach tego projektu pracę doktorską na temat polskich sporów wokół pamięci nazistowskich obozów koncentracyjnych w latach 1944-1945. Publikowała m.in. w „Karcie”, roczniku Centrum Badań nad Zagładą Żydów „Zagłada Żydów. Studia i materiały”, w „Archiv für Sozialgeschichte”, „Borussii”
Archiwum seminariów i relacje audio
www.holocaustresearch.pl> |