Drukuj  

Premierowe spotkanie z książką »GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście«


Premierowe spotkanie z książką »GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście«

30.04.2013 14:49:158 maja o godz. 18.00 wspólnie z Domem Spotkań z Historią zapraszamy na premierowe spotkanie z książką »GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście«. Udział wezmą Barbara Engelking, Paweł Śpiewak i Jerzy Kochanowski. Prowadzenie Jakub Petelewicz


 

Premiera i i dyskusja wokół książki wokół książki GETTO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście Barbary Engelking i Jacka Leociaka
8 maja, godz. 18.00, Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa, Warszawa

rozmawiać będą Barbara Engelking, Paweł Śpiewak i Jerzy Kochanowski, prowadzenie Jakub Petelewicz.

 

Getta warszawskiego nie ma. Możemy wprawdzie dostrzec okruchy jego murów czy fragmenty bruku ulicznego, ale w swej istocie ta część miasta, warszawska dzielnica zamknięta, jest przed nami zakryta: ziemią, asfaltem, fundamentami nowych domów i niepamięcią. Jedynym obszarem, gdzie można jeszcze odnaleźć mieszkańców getta wraz z ich domami i ulicami, z ich życiem, cierpieniem i śmiercią, jest miejsce w naszej pamięci.

Przewodnik oprowadza po mieście nieistniejącym. Jest ono zbudowane z wielu indywidualnych zapisów, świadectw i dokumentów. Na ich podstawie autorzy odtwarzają topografię getta, ówczesne realia i atmosferę tamtych miejsc i dni. 


Z przedmowy do drugiego wydania:  

Książka (...) ukazała się dwanaście lat temu. W dynamicznie rozwijających się w Polsce interdyscyplinarnych badaniach nad zagładą Żydów to niemal cała epoka. My sami jesteśmy bogatsi o nowe doświadczenia badawcze, odkryliśmy nowe źródła bądź dotarliśmy do tych, które wcześniej nam umknęły.

Dojrzeliśmy więc do tego, aby wrócić do Przewodnika, poprawić zauważone błędy, w wielu miejscach uzupełnić, pogłębić, a tam, gdzie okazało się to konieczne – zmienić. Poszczególne rozdziały zostały poszerzone i uaktualnione, bogatsza jest też egzemplifikacja źródłowa. Niemniej drugie, poprawione i uzupełnione, wydanie zachowuje podstawową strukturę kompozycyjną i układ treści pierwszego. W mocy pozostaje więc opis zawartości Przewodnika przedstawiony w tekście „Od Autorów”, który przedrukowujemy z wydania pierwszego, uzupełniając jedynie wskazówki bibliograficzne i niezbędne uaktualnienia. 

Należy odnotować znaczące zmiany w opracowaniu kartograficznym autorstwa Pawła E. Weszpińskiego. Zostało ono zweryfikowane dzięki nowym źródłom, przede wszystkim cennej kolekcji niemieckich zdjęć lotniczych Warszawy z okresu okupacji, odnalezionej przez Zygmunta Walkowskiego w amerykańskim Archiwum College Park (Maryland).

Czytelnik otrzymuje do ręki znacznie zmienioną i rozbudowaną książkę, wzbogaconą o unikatowy atlas getta warszawskiego, na który złoży się 14 map na 10 arkuszach

 

W trakcie spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie

Dom Spotkań z Historią, ul. Karowa 20, 8 maja, godz. 18.00

ZAPRASZAMY


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl