Drukuj  

Zapis audio spotaknia Wyczytać Warszawę w mapach getta


Zapis audio spotaknia Wyczytać Warszawę w mapach getta

19.04.2013 18:03:47Udostępniamy Państwu zapis audio spotkania pt Wyczytać Warszawę w mapach getta
 


18 kwietnia 2013 r.
w PAŃSTWOMIASTO
 zapis audio spotkania 

 

Wyczytać Warszawę w mapach getta
Beata Chomontowska, Paweł E. Weszpiński, Jakub Petelewicz

Mapa nałożona na mapę, miasto nałożone na miasto. Czy jest sens odtwarzania tego nieistniejącego miasta? Czy mieszkańcom obecnej Warszawy jest to potrzebne?

Czy wiedza o tym, którędy przez getto jechały „aryjskie” tramwaje coś zmienia? Czy współczesny mieszkaniec stolicy naprawdę powinien wiedzieć gdzie wywożono gruz ze zrównanego z ziemią getta? Czy to gdzie były granice tej zamkniętej dzielnicy powinno coś dla nas znaczyć?

Przy okazji ukazującego się właśnie II wydania książki B. Engelking i J. Leociaka pt. GETO WARSZAWSKIE. Przewodnik po nieistniejącym mieście otrzymujemy do rąk jedyny w swoim rodzaju atlas warszawskiego getta. Dziesięć arkuszy. Czternaście planów. Unikalny kartograficzny projekt, który drobiazgowo kataloguje granice dzielnicy zamkniętej, jej zasięg, ustala adresy, lokalizuje bramy, miejsca szmuglu, przytułki, sierocińce, kuchnie ludowe. Widzimy na nich przebieg dawnych i obecnych ulic, miejsca gdzie z getta wywożono gruzy, trasy tramwajów – zarówno „żydowskich”, jak i gęstą siatkę tych „aryjskich”. Mapy pozwalają zobaczyć skalę i sztuczność, wykrojonej przemocą w samym sercu miasta, „żydowskiej dzielnicy mieszkaniowej”.

_________________

Beata Chomątowska - dziennikarka, autorka książki "Stacja Muranów" i założycielka Stowarzyszenia Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Stacja Muranów." Pisze, organizuje spacery i wykłady historyczne o przedwojennym i powojennym Muranowie.

Jacek Leociak
- literaturoznawca, profesor w Instytucie Badań Literackich PAN, członek Centrum Badań nad Zagładą Żydów. Autor wielu książek o Getcie warszawskim, m.in Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście (wraz z B. Engelking).

Paweł E. Weszpiński - kartograf i historyk kartografii, autor map w książce Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście

Jakub Petelewicz - historyk, dyrektor ds. edukacji w Forum Dialogu Między Narodami, sekretarz naukowy Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN.
 

*                               *

*

Forum Dialogu Między Narodami jest organizacją pozarządową zajmującą się działalnością na rzecz zbliżenia pomiędzy Polakami a Żydami, przeciwdziałaniem przejawom antysemityzmu i ksenofobii, a także edukacja na rzecz tolerancji.

Państwomiasto to otwarta przestrzeń do pracy i współpracy. Połączenie miejsca do spotkań, miejsca pracy i miejsca do debat. Państwomiasto jest otwarte na organizacje pozarządowe, grupy nieformalne, przedstawicieli samorządu, instytucji państwowych i międzynarodowych.

Współorganizatorem spotkania jest Stowarzyszenie Centrum Badań nad Zagładą Żydów, wydawca II poprawionej, zmienionej i uzupełnionej edycji książki B. Engelking i J. Leociaka, Getto warszawskie. Przewodnik po nieistniejącym mieście, do której dodatkiem jest Atlas Getta Warszawskiego.

 

   


Copyright © tekst i zdjęcia  Centrum Badań nad Zagładą Żydów IFiS PAN [jeżeli nie zaznaczono inaczej]
www.holocaustresearch.pl